Tromboza: simptomat, shkaqet, trajtimi i trombozës së venave të ekstremiteteve të poshtme

Tromboza: simptomat, shkaqet, trajtimi i trombozës së venave të ekstremiteteve të poshtme

Nëse kombinoni me mjeshtëri punën dhe kohën e lirë, gjithmonë mund të përmirësoni ndjeshëm shëndetin tuaj dhe të mbroheni nga sëmundjet e pakëndshme. Nëse niveli i α-dimerëve është normal, atëherë, nëse ka simptoma jo karakteristike, tromboza me shumë mundësi mund të përjashtohet dhe diagnostifikimi i mëtejshëm të braktiset. Nëse niveli i rruazave të kuqe të gjakut është mbi normalen, policitemia ose eritrocitoza, ekziston rreziku i lartë që qelizat e kuqe të gjakut të ngjiten së bashku dhe të bllokojnë lëvizjen e gjakut nëpër enët – tromboza. Nëse niveli i qelizave të kuqe të gjakut është nën aneminë normale, trupi merr sasi të pamjaftueshme të oksigjenit.

Nëse kushtet e jetesës së një personi nuk kontribuojnë në bllokimin venoz, ngarkesën e tepërt të venave, atëherë venat me variçe mund të mos zhvillohen. Nëse trajtimi i suksesshëm i sëmundjes themelore nuk ka ndikuar në manifestimet e vaskulitit, atëherë është e nevojshme të kontaktoni një reumatolog për ekzaminim shtesë. Nëse jeni diagnostikuar me venat me variçe, ju mund t’i hiqni qimet e padëshiruara në këmbë me një brisk butësisht, pa prerje në lëkurë ose krem depilues. Nëse vërtetohet se nuk ka asnjë kërcënim të menjëhershëm për trupin, mpiksjet e gjakut janë fiksuar mirë në murin e enëve të gjakut, atëherë trajtimi mund të kryhet në baza ambulatore.

Flebotromboza e venave të thella të ekstremiteteve të poshtme

Nëse konstatohet se trombi është ngjitur fort, pacientit i përshkruhet terapi medikamentoze. Duke marrë parasysh kostot e monitorimit laboratorik të terapisë me warfarin, ajo nuk duket më e rëndë financiarisht. Nëse marrim parasysh faktin që venat safene derdhen në ato të thella, ngarkesa kryesore bie mbi këto të fundit. Nëse marrim parasysh se tromboza venoze shfaqet kryesisht te personat aktivë të moshës nga deri në vite, atëherë pamja është shumë e zymtë.

Nëse nuk disponohet gjithashtu farmakoterapia, dhe ekziston dyshimi për gjakderdhje variceale, është e nevojshme t’i drejtoheni masave të përgjithshme të ringjalljes dhe të transferoni pacientin sa më shpejt të jetë e mundur në një institucion mjekësor ku do të jenë të disponueshme aftësitë e nevojshme diagnostikuese dhe terapeutike; në një situatë të tillë, tamponada me tullumbace është një ndihmë e madhe. Nëse fascia është shumë e ngushtë, ajo mund të veprojë si një tunik, duke kufizuar rrjedhjen e gjakut dhe duke ushtruar presion mbi nervin. Nëse një ekzaminim fizik i pacientit nuk është i mjaftueshëm, përdoren metoda shtesë. Nëse inflamacioni i mureve të venës fiksohet pa formimin e mpiksjes së gjakut, ata flasin për flebit.

Tromboflebiti i venave nënlëkurore

Nëse flebiti është i ndërlikuar nga zhvillimi i një mpiksje gjaku, atëherë përveç simptomave të listuara, në palpim mund të ndjeni trashjen e venës së sëmurë. Nëse flebologu zbulon shenja të venave me variçe fillestare, është e rëndësishme të filloni trajtimin sa më shpejt që të jetë e mundur. Nëse formimi i refluksit dhe zgjerimi varikoz do të ndodhte nga lart poshtë, atëherë qasja tradicionale, e cila përfshin zhdukjen ose heqjen e trungut, do të ishte alternativa më e mirë.

Nëse formimi i vulës shoqërohet me temperaturë të lartë të trupit dhe skuqje të zonës në vendin e injektimit, kjo gjendje duhet të trajtohet me ilaçe anti-inflamatore jo-steroide. Nëse natyra e sëmundjes nuk lejon eliminimin e simptomave të saj, duhet të merren masa për të ruajtur gjendjen aktuale dhe për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve. Nëse kimioterapia shkakton të përziera, përpiquni të mos hani të paktën dy orë para dhënies së ilaçit. Nëse kirurgu zgjedh anestezinë kurrizore, atëherë ndjeshmëria ndaj dhimbjes zhduket në këmbë, megjithëse personi është i vetëdijshëm.

Trajtimi medikamentoz i trombozës së venave të thella

Nëse operacioni është ende i nevojshëm, mjekët zgjedhin metoda minimale invazive sa herë që është e mundur. Nëse kolesteroli përdoret për të ndërtuar mure qelizore, atëherë trigliceridet janë burimet kryesore të energjisë. Nëse doni t’i harroni ato përgjithmonë, duhet të identifikoni dhe eliminoni vetë shkakun e sëmundjes.

Nëse të paktën një i afërm kishte një patologji të venës safene në ekstremitetet e poshtme, herët a vonë pasardhësit mund të përjetojnë simptoma. Nëse është e përshtatshme, duke hartuar një plan studimesh dhe konsultimesh, caktohen studimet e nevojshme dhe jepet një referim për një konsultë me mjekë të tjerë. Nëse një grimcë e një mpiksje gjaku bllokon një degë të vogël të arteries pulmonare, atëherë një person zhvillon një gjendje kaq të rëndë si një infarkt pulmonar.

Klinikë për venat me variçe

Nëse mbani shpesh pesha, enët shfaqen në zonën e furçave. Nëse një pjesë ose e gjithë një mpiksje gjaku shkëputet dhe kalon nëpër sistemin e gjakut venoz, quhet emboli. Nëse një pjesë e mpiksjes shkëputet, ajo do të përfundojë në një enë që është shumë e vogël për t’u kaluar.

  • Simptomat e një mpiksje gjaku në kofshë
  • Foto e një mpiksje gjaku në këmbë
  • Trajtimi i bllokimit të venave
  • Venat me variçe të legenit gjatë shtatzënisë
  • Trajtohen venat me variçe

Nëse një pjesë e një mpiksjeje në një venë të thellë shkëputet, ajo udhëton përmes qarkullimit të gjakut në mushkëri, ku mund të bllokojë një arterie dhe të krijojë një situatë potencialisht kërcënuese për jetën. Nëse një pjesë e një mpiksje gjaku shkëputet dhe kalon përmes sistemit venoz përmes anës së djathtë të zemrës në enët e gjakut të mushkërive, kjo sëmundje quhet emboli pulmonare. Nëse një person ka frikë nga një hapësirë e mbyllur, është më mirë të mos rrezikoni dhe të mos bëni një diagnozë, pasi kjo mund të provokojë një sulm paniku.

Traumeel për venat me variçe

Nëse një person detyrohet të qëndrojë në këmbë për pjesën më të madhe të ditës dhe nuk ka kontraktime aktive të muskujve, sistemi i tij venoz nuk mund t’i rezistojë gravitetit. Nëse një person i injoron këto simptoma, ai mund të humbasë fillimin e një ataku ishemik. Nëse një person është në gjendje të rëndë, atëherë ai duhet të dërgohet urgjentisht në kujdesin intensiv.

Nëse një person udhëheq një mënyrë jetese të ulur, atij i përshkruhen të paktën ushtrime shkarkimi ose ushtrime në palestër. Nëse një person megjithatë vendosi të marrë djegës të yndyrës, atëherë gjëja e parë që duhet të bëjë është të konsultohet me një mjek, t’i nënshtrohet një ekzaminimi dhe të diskutojë një ilaç specifik për humbje peshe. Nëse një person mbijetoi, atëherë sëmundja do të ndihet ende me komplikime të caktuara. Nëse një person është gjenetikisht i predispozuar për zhvillimin e venave me variçe, ato mund të shfaqen pavarësisht përpjekjeve më të mira.

Inflamacion i venave të ekstremiteteve të poshtme

Nëse një person është në një pozicion të shtrirë ulur për një kohë të gjatë, ekziston rreziku i zhvillimit të kongjestionit në venat e këmbëve. Nëse një person ka qëndruar ulur ose thjesht në këmbë për një kohë të gjatë, dhe pas kësaj gjymtyrët e poshtme filluan të lëndojnë dhe gumëzhinin, atëherë duhet t’i kushtoni vëmendje të veçantë këtij faktori. Nëse një person është mjaft i ri, shfaqja e një ulçere në këmbë redukton shumë përshtatjen sociale, ai nuk mund të shkojë në pishinë, sauna apo plazh dhe detyrohet të fshehë sëmundjen e tij.

Nëse një person ulet çdo ditë për disa orë në ditë në një pozicion, ngecja ndodh në gjymtyrët. Nëse një person sëmuret dhe përfundon në spital, atij i përshkruhet terapi antikoagulante për të parandaluar trombozën e venave. Nëse një person vëren se venat e tij në krahë janë zgjeruar, atëherë ai mund të ndihmojë veten duke respektuar masa të thjeshta parandaluese. Nëse një person i injoron këto ndryshime, atëherë pas një kohe të shkurtër do të jetë e mundur të vërehen venat me variçe në këmbë.

Tromb në gjymtyrët e poshtme, Inflamacion i venave në këmbë, Çmimi për heqjen e venave, Mpiksjen e gjakut në venat e duarve

Venat me variçe nga vrapimi

Nëse një person ka ndonjë sëmundje të sistemit kardiovaskular, atëherë ai është gjithashtu në rrezik. Nëse një person nuk lëviz, muskujt nuk punojnë dhe rrjedhja e gjakut përmes venave të ekstremiteteve të poshtme zvogëlohet, dhe rreziku i mpiksjes së gjakut rritet. Nëse një person nuk mund të kontrollojë ankthin, nuk është në gjendje ta menaxhojë atë dhe të tërheqë veten; nëse mospërshtatja fillon në punë, në familje, në komunikim me njerëz të tjerë dhe nëse ky proces ka disa muaj që vazhdon, e gjithë kjo është një arsye e mjaftueshme për të parë një mjek. Nëse një person nuk mund të buzëqeshë, dhe një nga cepat e gojës së tij është ulur.

Nëse një person ka pasur një goditje, veçanërisht të shoqëruar me aktivitet motorik të dëmtuar, për shembull, në formën e parezës dhe paralizës, atëherë rreziku i zhvillimit të trombozës venoze është i lartë. Nëse një person i nënshtrohet skleroterapisë disa herë, a mund të mbetet përfundimisht pa vena. Nëse një person ka pasur një goditje, veçanërisht me aktivitet motorik të dëmtuar, atëherë rreziku i zhvillimit të trombozës është i lartë. Nëse një person është vazhdimisht në kushte të pafavorshme, zgjerimi i kapilarëve bëhet tashmë i përhershëm, duke bashkuar kapilarët formojnë një rrjet vaskular dhe bëhen më të ndritshëm.

Skleroterapi për venat me variçe

Nëse një person vazhdimisht ulet ose qëndron në këmbë, qarkullimi i gjakut është i shqetësuar, presioni në muret e enëve të gjakut rritet. Nëse një person po testohet për një çështje të caktuar, ka mundësi që testi të rezultojë në diçka që do të kërkojë shtrimin e mëtejshëm në spital ose studimin e tij. Nëse një person nuk merr rregullisht lëngje dhe nuk ka mjaftueshëm në qarkullimin e tij të gjakut, natyrisht, gjaku do të trashet dhe përqendrimi i rruazave të kuqe të gjakut për ml gjak do të rritet. Nëse një person është i ngarkuar shumë, atëherë proceset e tij natyrore në trup cenohen.

Nëse një person i mban këmbët në një pozicion të palëvizshëm për një kohë të gjatë, atëherë gjasat për të zhvilluar sëmundjen rriten në mënyrë dramatike. Nëse një person monitoron me kujdes shëndetin e tij dhe përcakton në mënyrë të pavarur se ai i përket njërit prej grupeve të rrezikut, atëherë duhet të konsultoheni me një mjek i cili do të kryejë një ekzaminim shtesë dhe do të përshkruajë ilaçe speciale për trajtimin parandalues të trombozës vaskulare.

Trajtimi i venave të thella të ekstremiteteve të poshtme