Nëse ju dhembin kyçet, shkoni te një reumatolog

Nëse ju dhembin kyçet, shkoni te një reumatolog

Ndonjëherë dhimbja e shpinës, që rrezaton në pjesën e poshtme të shpinës, shfaqet me apendiksit akut. Ndonjëherë dhimbja në kyçe është e lehtë. Ndonjëherë dhimbja mund të jetë shenja e parë e osteoporozës. Ndonjëherë dhemb vetëm qafa, dhe ndonjëherë dhimbja jepet në pjesën e pasme të kokës dhe shpatullave. Ndonjëherë dhimbja e gjoksit mund të shkaktohet jo vetëm nga ngjeshja e acarimit të nervave ndër brinjëve, por edhe nga toni i tepërt i një ose më shumë muskujve.

Ndonjëherë dhimbja në pjesën e poshtme të shpinës shoqërohet me frikën e parave, në gjunjë me mungesën e mbështetjes, një ndjenjë që jeta rrëzon është një marrëzi mitike ose ka ndonjë të vërtetë në të. Ndonjëherë dhimbja në pjesën e poshtme të shpinës është simptoma e parë dhe e vetme e kancerit. Ndonjëherë dhimbja në rajonin e mesit mund të tregojë një sëmundje të organeve të brendshme të veshkave, zorrëve, organeve të legenit, etj.

Inflamacion i kyçeve të gishtave

Ndonjëherë dhimbja e shpinës është projektive dhe shkaktohet nga patologjia e zemrës, mushkërive dhe traktit gastrointestinal. Ndonjëherë dhimbja e mesit shkaktohet nga një sëmundje që nuk prek sistemin muskuloskeletor. Ndonjëherë dhimbja e shpinës mund të jetë një manifestim i një sëmundjeje tjetër të shtyllës kurrizore ose të organeve fqinje. Ndonjëherë dhimbja e shpinës mund të zgjasë më shumë se muaj me dhimbje të vazhdueshme të shpinës.

Ndonjëherë dhimbja e shpinës fillon pasi e keni përdorur shpinën ndryshe ose më shumë se zakonisht, siç është ngritja e peshave. Ndonjëherë dhimbja e shpinës prek organe dhe pjesë të tjera të trupit. Ndonjëherë dhimbja e shpinës është një simptomë që kërkon kujdes urgjent mjekësor.

Plasaritje dhe dhimbje kyçesh

Ndonjëherë, dhimbja e këmbës e lidhur me osteoartritin mund të trajtohet me ilaçe anti-inflamatore. Ndonjëherë dhimbja e qafës mund të jetë një simptomë e një sëmundjeje autoimune, tumoreve, inflamacionit, një nervi të shtypur, problemeve të enëve të gjakut ose dëmtimit të palcës kurrizore. Ndonjëherë dhimbja e qafës mund të jetë simptomë e një problemi më serioz. Ndonjëherë dhimbja në qafë rrezaton në pjesën e pasme të kokës ose shpatullave, krahëve ose gjoksit, shkaku i kësaj mund të jetë hipertoniteti i muskujve, i cili çon në spazmën e tyre.

  • Gishtat e artritit reumatoid
  • Inflamacion i bursës së gjurit
  • Kërcitje në gjunjë me cilin mjek të konsultoheni
  • Bërrylat lëndohen pas stërvitjes
  • Inflamacion nervor në nyjen e gjurit

Ndonjëherë dhimbja ndodh për shkak të pranisë së lëndimeve dhe mavijosjeve. Ndonjëherë dhimbja është intensive, e zgjatur, shqetësuese edhe në pushim, duke përkeqësuar cilësinë e jetës. Ndonjëherë dhimbja mund të jetë aq e fortë sa të zgjon natën.

Ndonjëherë dhimbja mund të ndodhë vetëm në pjesën e poshtme të shpinës ose vetëm në këmbë. Ndonjëherë dhimbja mund të ndihet në sëmundjet e veshkave dhe organeve gjenitale, tek shumë gra pjesa e poshtme e shpinës dhemb gjatë menstruacioneve. Ndonjëherë dhimbja mund të përhapet në të pasmet ose këmbët tuaja. Ndonjëherë dhimbja mund të përkeqësohet gjatë natës ose kur qëndroni ulur për një kohë të gjatë, si për shembull gjatë një udhëtimi të gjatë me makinë.

Klikim i përbashkët kur ecni

Ndonjëherë dhimbja ngjan me atë të zemrës, kjo shkaktohet nga acarimi i një nervi të shtrydhur nga rruazat fqinje që kanë humbur rreshtimin e kërcit. Ndonjëherë dhimbja është aq e fortë sa nuk mund të lëvizësh fare krahun. Ndonjëherë dhimbja fillon në njërin shpatull dhe rrezaton në qafë. Ndonjëherë dhimbja është e natyrës së brezit, ndodh sikur në një rreth rreth të gjithë gjoksit.

Ndonjëherë dhimbja përshkruhet si një ndjesi djegieje në pjesën e poshtme të shpinës. Ndonjëherë dhimbja rrezaton në të pasmet dhe ijet, mund të jetë e vështirë të ecësh, të qëndrosh në këmbë dhe, në përgjithësi, dëshiron të shtrihesh dhe të gjesh një pozicion në mënyrë që pjesa e poshtme e shpinës të mos dhemb dhe të qëllojë. Ndonjëherë dhimbja është shumë e lehtë ose mungon fare, dhe simptoma e vetme është ulja e lëvizshmërisë së shtyllës kurrizore, e cila përhapet nga poshtë lart.

Dhimbje në qafë dhe krah në të majtë

Ndonjëherë dhimbja përhapet në të gjithë shpinën dhe këmbën. Ndonjëherë dhimbja shoqërohet me marramendje, vjellje, tringëllimë në veshët. Ndonjëherë dhimbja kombinohet me një ndjenjë mpirjeje, ndjesi shpimi gjilpërash, zvarritjeje, djegieje, kruajtjeje. Ndonjëherë dhimbja në anën e djathtë të shpinës ndodh për shkak të zhvendosjes së disqeve ndërvertebrale.

Ndonjëherë dhimbja përkeqësohet kur lëviz qafën. Ndonjëherë dhimbja përkeqësohet kur shikoni lart, shikoni drejt përpara ose bëni aktivitete që kërkojnë që qafa juaj të qëndrojë në atë pozicion për një kohë të gjatë, të tilla si drejtimi i një makine ose leximi i një libri. Ndonjëherë dhimbja ndihet jo në nyjen e sëmurë, por në një vend krejtësisht tjetër, për shembull, në rastin e osteoartritit të kofshës, mund të dhemb në ijë, gju, këmbë ose vetëm në gju; Lëvizja në nyjen e ijeve përkeqëson dhimbjen. Ndonjëherë dhimbja mund të jetë në shpinë, por sipas simptomave nuk korrespondon me nivelin e vendndodhjes së hernies, që do të thotë se nuk dhemb nga hernia.

Dhimbje gjuri dhe kyçesh

Ndonjëherë pacienti mund të marrë edhe poliomielit. Ndonjëherë një fëmijë i sëmurë ka një oreks të dobët dhe dhimbja në bark është aq e fortë sa që apendiciti diagnostikohet gabimisht. Ndonjëherë krahu i prekur ndjehet ndjesi shpimi gjilpërash ose mpihet. Ndonjëherë ndodh në adoleshencë, me zakone të këqija të pirjes së duhanit ose alkoolit.

Qafë të nxehtë dhe dhimbje koke, Spazma e muskujve të qafës, Qafa dhemb kur shtypet, Lehtësim dhimbjeje në osteokondrozën e qafës së mitrës

Ndonjëherë është e mjaftueshme – seanca, në raste veçanërisht të neglizhuara deri në tetë. Ndonjëherë ka skuqje dhe ethe. Ndonjëherë ndodh që si rezultat i një dëmtimi, menisku mbetet i paprekur, por shkëputet nga vendi i ngjitjes.

Problemet me pjesën e poshtme të shpinës tek cili mjek

Ndonjëherë ka spazma dytësore të muskujve për shkak të paqëndrueshmërisë lokale të segmentit të lëvizjes së shtyllës kurrizore, dy rruazave dhe një disku midis tyre, i cili zakonisht shoqërohet shtesë me sindromën e dhimbjes së aspektit. Ndonjëherë kishte të shtëna specifike, por zakonisht dhimbja ishte si një sfond, dhembje. Ndonjëherë njerëzit përdorin emra që nuk janë mjaft të shkolluar nga pikëpamja e mjekësisë për të treguar vendndodhjen e osteoporozës, të tilla si osteoporoza e nyjës së shpatullës, osteoporoza e nyjës së gjurit, osteoporoza e nyjes së ijeve. Ndonjëherë në jetën e përditshme mund të dëgjoni për reumatizëm muskulor.

Ndonjëherë ndodh ënjtje në zonën e prekur dhe nyja dhemb kur ndryshon moti dhe gjatë natës. Ndonjëherë mukozat përfshihen në proces. Ndonjëherë rrënjët kurrizore përfshihen në proces. Ndonjëherë, si rezultat i heqjes së një hernie, formohet një mbresë, e cila rritet në madhësi me kalimin e kohës.

Dhimbje gjuri gjatë shtrirjes

Ndonjëherë, për shkak të pranisë së temperaturës, të përzierave, të vjellave dhe ndonjëherë rrjedhjes së hundës edhe para fillimit të dhimbjes së barkut, antibiotikët fillojnë pa ekzaminim dhe rekomandim të mjekut, pasi shumë njerëz mendojnë se ky është një infeksion viral, kjo nuk është e pranueshme. , gabim i madh. Ndonjëherë indi i tepërt i osifikuar, i cili dikur ishte kërc, rritet në nyje.

Ndonjëherë ka një klikim në nyje në momentin e uljes së dorës. Ndonjëherë në raste të tilla thonë se i kanë shtrënguar shpinën. Ndonjëherë ju mund të dërgoheni te një reumatolog. Ndonjëherë injektohet hormone glukokortikoide në zgavrën e nyjeve, për shembull, në trajtimin e lëndimeve të nyjës së gjurit.

Artroza deformuese e nyjeve të hipit

Ndonjëherë pronari fillon të vërë re flamuj të kuq kur është tepër vonë. Ndonjëherë, së bashku me nyjet, preken sisteme dhe organe të tjera, për shembull, zemra, lëkura, veshkat. Magnezia nganjëherë jepet intravenoz.

Ndonjëherë temperatura e trupit të një personi rritet gjatë bursitit. Ndonjëherë në tremujorin e dytë dhe të tretë të shtatzënisë shfaqen simptoma konvulsive të shoqëruara me sindromën e venave kava inferiore, kur mitra e zmadhuar e ngjesh enën dhe për rrjedhojë, qarkullimi i gjakut në këmbë është i shqetësuar. Ndonjëherë plagë të vogla shfaqen në gojë ose rreth vulvës së organeve gjenitale të jashtme femërore. Ndonjëherë vaginoza bakteriale shkakton uretrit tek meshkujt, i cili manifestohet me djegie dhe dhimbje gjatë urinimit.

Artroza e kyçit të dorës

Ndonjëherë kombinimet e këtyre ndjesive janë të mundshme. Ndonjëherë bëhet e nevojshme të përjashtohen sëmundje të tjera, siç është reumatizmi artikular fillestar. Ndonjëherë ka një ndërlikim të periartritit humeroskapular, periartrozës, kur dhemb, duket se është krejtësisht e paarsyeshme.

Ndonjëherë ka dhimbje të forta djegëse në shpinë, gjë që e bën të pamundur lëvizjen e lirë, kryerjen e lëvizjeve të thjeshta të duarve, përkuljen dhe heqjen e shpinës. Ndonjëherë ka dhimbje koke dhe temperatura e trupit mund të arrijë gradë. Ndonjëherë ka çrregullime neurologjike, çrregullime të lëvizjes, halucinacione, çrregullime të të folurit.

Ndonjëherë ka një ndjenjë se dikush jeton në vesh. Ndonjëherë ka situata kur e vetmja metodë efektive e trajtimit të sëmundjes është kirurgjia. Ndonjëherë inflamacioni shkakton ënjtje që është e dukshme me sy të lirë.

Ndonjëherë inflamacioni mund të jetë në zemër ose në muret e aortës. Ndonjëherë inflamacioni mund të shkaktohet nga hipotermia e përgjithshme e trupit. Ndonjëherë inflamacioni i një ose më shumë kyçeve mund të jetë fillimi i artritit kronik, ose një nga simptomat e sëmundjeve inflamatore sistemike si reumatizma, vaskuliti, lupus eritematoz sistemik, etj. Ndonjëherë inflamacioni çon në ndryshime patologjike në nyje.

Ndonjëherë procesi inflamator është aq i theksuar sa është e pamundur ta hiqni atë me NSAID. Ndonjëherë një mjek mund të përshkruajë administrimin intra-artikular të deksametazonit, hidrokortizonit dhe barnave të tjera të ngjashme. Ndonjëherë mjekët studiojnë dhe bëjnë rregullime jo vetëm për gjendjen e përgjithshme, por edhe për mënyrën e jetesës dhe të ushqyerit, pasi në kushte të pafavorshme jetese, çdo trajtim do të jetë vetëm një masë e përkohshme.

###SYSTAV@@@

Comments 1

  • Kristi/Kristo

    Gjendra te lenduara ne qafe